Początek roku to idealny czas na porządki w kosmetyczce. Jak długo możemy używać cieni do powiek, a jak długo szminki? Czy krem w opakowaniu airless będzie nam służył dłużej niż ten w słoiczku?
Czym jest PAO, a czym data ważności?
Termin minimalnej trwałości to czas, w którym dany kosmetyk, przechowywany zgodnie z zaleceniami, zachowuje swoje właściwości i może być używany bezpiecznie. Może być oznaczony datą minimalnej trwałości lub symbolem PAO (period after opening). Data minimalnej trwałości jest zazwyczaj poprzedzona terminem „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbolem klepsydry. Oznaczana jest jednoznacznie i stosowana na produktach, których używanie zaleca się w ciągu pierwszych 30 miesięcy od otwarcia. Z kolei PAO, oznaczane symbolem otwartego słoiczka, informuje o okresie bezpiecznego użytkowania kosmetyku po otwarciu i pierwszym użyciu.
Woda i powietrze to najwięksi wrogowie trwałości kosmetyku
W zależności od charakterystyki produktu, składu receptury, rodzaju opakowania oraz jego stabilności, kosmetyki mogą wykazywać zróżnicowaną trwałość. Produkty, których masa nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem czy skórą, takie jak aerozole czy kremy w opakowaniach bezpowietrznych, mają tendencję do dłuższego utrzymania swojej jakości z uwagi na ograniczone ryzyko zakażeń mikrobiologicznych. Z kolei kosmetyki w słoiczkach zazwyczaj posiadają krótszy okres trwałości. Aby zachować higienę podczas stosowania, zaleca się nakładanie ich czystymi dłońmi lub za pomocą niezabrudzonej szpatułki, minimalizując w ten sposób bezpośredni kontakt skóry z produktem i zmniejszając ryzyko zanieczyszczeń. Opakowania typu airless mogą istotnie przedłużyć żywotność kosmetyku, nawet do 12–15 miesięcy od momentu otwarcia. Kosmetyki o formule bez wody również są bardziej trwałe.
Kluczem odpowiednie przechowywanie
Aby przedłużyć trwałość kosmetyków, zaleca się przechowywanie ich w chłodnym, suchym miejscu, unikając wilgotnych i zmiennych warunków łazienki. Otwarte słoiczki w łazience mogą przyspieszyć skażenie kosmetyków przez bakterie i pleśnie. Ekspozycja na słońce i zmienne temperatury może wpływać na właściwości kosmetyków.
Nie pozostawiaj kosmetyków w ekstremalnych warunkach. Nie dodawaj substancji ani nie rozcieńczaj kosmetyków. Zmiana zapachu, konsystencji czy koloru może świadczyć o zepsuciu. Po infekcji oczu lub ust, wyrzuć używane maskary lub szminki.
Wzorem odpowiedniego przechowywania produktów kosmetycznych są magazyny w MG Evolution®, gdzie produkty zanim trafią na półki sklepowe są przechowywane w ściśle określonych warunkach wilgotności i temperatury. Dbamy także o to, aby każdy Klient trzymający w dłoni kosmetyk wyprodukowany w naszej fabryce dokładnie wiedział w jakich warunkach powinien go przechowywać, dlatego informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach naszych produktów, a opakowania airless są jednymi z naszych ulubionych!