Do niedawna wieloetapowe zabiegi pielęgnacyjne były uważane za „zabawę” dla dorosłych. Składniki przeciwstarzeniowe, takie jak retinol oraz witaminy C i E zyskały popularność w latach 90. XX wieku, głównie wśród starszych kobiet. W 2010 roku dwudziestokilkuletnie kobiety (i niektórzy mężczyźni) uczyniły dążenie do cery gotowej do selfie obsesją „millenialsów”, a wielu Amerykanów i Europejczyków odkryło koreańską wieloetapową pielęgnację.
Z jednej strony zupełnie powszechne jest, że dzieci i nastolatkowie chcą dbać o swoją skórę. Z drugiej jednak, zjawisko stosowania przez dzieci wieloetapowej, wysokopółkowej pielęgnacji może świadczyć o tym, że dorośli zarażają ich niezdrowym strachem przed starzeniem się.
🔹🔹🔹
Od pokoleń powszechnie uważa się za normalne, a nawet urocze, że małe dziewczynki chcą uczestniczyć w pewnych rytuałach piękna dorosłej kobiecości. Dziś, podobnie jak w poprzednich pokoleniach, dziewczęta uczą się zachowań zapewniających poczucie własnej wartości zarówno od dorosłych kobiet, jak i od innych dziewcząt. Dermatolodzy twierdzą jednak, że skomplikowane, wieloetapowe rutyny pielęgnacyjne nie służą skórze dzieci i młodzieży, a rozpowszechnianie takich treści głównie na TikToku sprawia, że coraz więcej młodych ludzi jest przekonanych o konieczności tego typu pielęgnacji i chce naśladować influencerów.
Wczesne wyrobienie u dzieci zdrowych nawyków dotyczących pielęgnacji skóry może być pozytywnym zjawiskiem. Dermatolodzy zalecają obecnie, aby każdy rodzaj skóry oczyszczać, nawilżać, chronić przed słońcem i odżywiać delikatnymi składnikami. Dzisiaj chodzi o ochronę bariery skórnej, czyli dbanie o jej dobre działanie, a jako profilaktykę zdrowej i młodej skóry zalecana jest fotoprotekcja.
Kosmetyki przeciwstarzeniowe z górnej półki, bogate w składniki aktywne wydają się być stratą pieniędzy przy stosowaniu ich przez tak młodego konsumenta. Warto wiedzieć jak zbudowany jest kosmetyk aktywny. Krem, który może poprawić owal twarzy, spłycić zmarszczki i zmniejszyć oznaki uszkodzeń słonecznych może także świetnie nawilżać ze względu na swoją bazę. Istnieją jednak produkty nawilżające, które nie zawierają w swoim składzie zaawansowanych składników aktywnych, które nie będą miały szansy zadziałać na skórze młodej i pozbawionej niedoskonałości, a dodatkowo mogłyby powodować reakcje niepożądane.
🔹🔹🔹
Nie ma odpowiedniego wieku, aby rozpocząć stosowanie zaawansowanej pielęgnacji skóry. Na przykład nastolatkowie zmagający się z trądzikiem mają uzasadnione powody, aby wcześnie rozpocząć stosowanie retinolu, jednak tego typu pielęgnacja powinna być dopasowana przez kosmetologa lub dermatologa.
Ogromną rolę w kreowaniu niezdrowych trendów wśród młodych ludzi odgrywają media, ale także rodzice i otoczenie, które niedostatecznie edukuje młodzież w zakresie świadomej pielęgnacji, dopasowanej do potrzeb skóry w danym wieku.
🔹 Zgadzasz się? 🔹