Przemysł kosmetyczny w Europie stoi przed istotnymi zmianami w zakresie projektowania i użytkowania opakowań. Nowe rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), zaakceptowane przez kraje członkowskie, wprowadza szereg wymagań, które wpłyną na sposób, w jaki marki kosmetyczne będą projektować swoje produkty. Regulacja ta zastępuje obowiązującą od 1994 roku Dyrektywę 94/62/WE, dostosowując przepisy do współczesnych wyzwań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego i minimalizacji odpadów.
🔹Kluczowe zmiany wprowadzone przez PPWR 🔹
1. Obowiązek recyklingu i projektowania dla recyklingu
Od 2030 roku wszystkie opakowania kosmetyczne będą musiały spełniać zharmonizowane kryteria recyklingu, a od 2035 roku dodatkowo wymogi związane z projektowaniem dla recyklingu. Oznacza to konieczność wprowadzenia przejrzystych wytycznych dotyczących składu materiałowego opakowań i ich łatwości w przetwarzaniu.
2. Wykorzystanie recyklatów w opakowaniach
PPWR nakłada obowiązek stosowania materiałów pochodzących z recyklingu w produkcji opakowań. Kosmetyki zostały zakwalifikowane jako produkty „wrażliwe”, co oznacza, że będą miały nieco mniej restrykcyjne wymogi dotyczące zawartości recyklatów. Wynika to z konieczności zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i ograniczonej dostępności recyklatów wysokiej czystości.
3. Minimalizacja opakowań i dokumentacja procesu
Przemysł kosmetyczny będzie musiał wykazać, że stosowane opakowania są niezbędne i zoptymalizowane pod kątem zużycia materiałów. Firmy zostaną zobowiązane do dokumentowania, że minimalizują opakowania zgodnie z określonymi kryteriami.
4. Nowe oznakowanie opakowań
Każde opakowanie kosmetyczne będzie musiało zawierać obowiązkowe oznaczenia informujące o sposobie jego sortowania i możliwościach ponownego użycia. Ujednolicenie tych oznaczeń na poziomie UE ułatwi konsumentom odpowiedzialne zarządzanie odpadami.
5. Ograniczenie stosowania niektórych formatów opakowań
PPWR wprowadza ograniczenia dotyczące stosowania niektórych rodzajów opakowań, w tym miniaturowych kosmetyków hotelowych. Od 2030 roku takie produkty zostaną wycofane, co zmusi branżę hotelarską do wdrożenia bardziej zrównoważonych rozwiązań.
6. Ponowne użycie opakowań zbiorczych i transportowych
Firmy kosmetyczne będą musiały stosować wielokrotnego użytku opakowania zbiorcze i transportowe, co wpłynie na łańcuch dostaw i logistyki.
7. Ograniczenia dla opakowań biodegradowalnych i kompostowalnych
PPWR wprowadza ograniczenia dotyczące stosowania opakowań biodegradowalnych i kompostowalnych, co może wpłynąć na strategie firm dążących do stosowania takich materiałów.
🔹PPWR a cele zrównoważonego rozwoju 🔹
Nowe regulacje wpisują się w szeroką strategię UE na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego i redukcji emisji. Kluczowe cele to:
🔹Zwiększenie zbierania jednorazowych opakowań – do 2029 roku 90% plastikowych i metalowych pojemników na napoje ma być zbieranych oddzielnie, np. przez systemy kaucyjne.
🔹Zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych – do 2030 roku ilość odpadów przypadających na jednego mieszkańca UE ma spaść o 5% w porównaniu do 2018 roku, do 2035 roku o 10%, a do 2040 roku o 15%.
🔹Jak przemysł kosmetyczny powinien się przygotować? 🔹
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (PZPK) aktywnie uczestniczył w pracach nad PPWR, starając się o korzystne dla branży przejściowe okresy dostosowawcze. Kluczowe wyzwania dla producentów kosmetyków to:
🔹Dostosowanie projektowania opakowań do nowych kryteriów recyklingu.
🔹Zabezpieczenie dostępu do wysokiej jakości recyklatów, co jest wyzwaniem dla „wrażliwych” produktów kosmetycznych.
🔹Opracowanie strategii oznakowania w oparciu o unijne standardy.
🔹Minimalizacja i optymalizacja opakowań zgodnie z nowymi wymogami.
PPWR wymusza na branży kosmetycznej zmiany, które będą wymagały innowacji, jednak równocześnie otwierają szansę na wprowadzenie bardziej ekologicznych i efektywnych rozwiązań w obszarze opakowań.